Medicinteknikbolaget ProstaLund, som utvecklar och säljer utrustning för mikrovågsbehandling av godartad prostataförstoring, ökade omsättningen med 35 procent under 2004 till knappt 40 miljoner kronor. Till lönsamhet är det dock alltjämt en bit kvar för Lundaföretaget. Trots en resultatförbättring på 18 miljoner kronor visar rörelseresultatet på en fortsatt förlust på drygt 34 miljoner under förra året. Omsättningslyftet och utvecklingen på den viktiga amerikanska marknaden är ljuspunkterna i rapporten.
— Utvecklingen i USA har varit stark och här har vi mer än fördubblat omsättningen. Den amerikanska marknaden stod under 2004 för knappt 26 miljoner kronor av omsättningen, säger Björn Martinsson, ekonomiansvarig på ProstaLund.
Omsättningsförbättringen beror dels på en ökad försäljning av de apparater som används vid behandlingen, men även på att bolaget säljer alltfler tillbehör, främst engångskatetrar. För att få fart på försäljningen av tillbehör har ProstaLund valt att både hyra och låna ut apparater till kunder som inte kan göra en större engångsinvestering.
Bolaget fokuserade i höstas sin verksamhet mot huvudmarknaderna Skandinavien, Tyskland, Holland, England och USA samtidigt som ett besparingsprogram med uppsägningar presenterades. Omkring tio personer har sagts upp och i dagsläget har bolaget 25 anställda. Den minskade personalstyrkan ska få ner kostnadsmassan med 15 procent på årsbasis.